Homepage » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ - ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Αλλαγή διαδικασίας

Δήλωσης μαθημάτων (my-studies) και Δήλωσης συγγραμμάτων (Εύδοξος)

από τους φοιτητές

Στα πλαίσια της διασύνδεσης του Ευδόξου με το μηχανογραφικό μας σύστημα κατά τη διάρκεια των δηλώσεων μαθημάτων και συγγραμμάτων, που έχει ως σκοπό να γίνονται οι έλεγχοι των συγγραμμάτων σε πραγματικό χρόνο, αλλάζουν κατά κάποιο τρόπο οι διαδικασίες δηλώσεων που είχαμε έως τώρα αλλά κυρίως αλλάζει η χρονολογική σειρά των διαδικασιών. Δηλαδή οι φοιτητές πρώτα δηλώνουν στο my- studies, και μετά οι φοιτητές δηλώνουν συγγράμματα στον Εύδοξο.

Αναλυτικά η χρονολογική σειρά των διαδικασιών έχει ως εξής:

1.  «Ανοίγουν» οι δηλώσεις μαθημάτων στο my-studies .
  2. Οι φοιτητές δηλώνουν στο my-studies τα μαθήματά τους  (με επιτυχή υποβολή δήλωσης μαθημάτων) .
  3. Ο φοιτητής συνδέεται στον Εύδοξο και επιλέγει τα συγγράμματα που θέλει. Το σύστημα του Ευδόξου  ελέγχει εκείνη την στιγμή αν υπάρχει δηλωμένο το μάθημα με αυτόν τον κωδικό στο my-studies.  Μόνο αν υπάρχει το μάθημα δηλωμένο στο my-studies αφήνει τον φοιτητή να προχωρήσει στην διαδικασία  παραλαβής.
  4. Ο φοιτητής μπορεί να ξανασυνδεθεί όσες φορές θέλει μέχρι την λήξη της περιόδου των δηλώσεων στο my-studies και να τροποποιήσει την δήλωση μαθημάτων του. Σε κάθε περίπτωση τροποποίησης,  ο φοιτητής οφείλει κάθε φορά να έχει στη δήλωση του ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ για τα οποία έχει ήδη παραλάβει ή πρόκειται να παραλάβει συγγράμματα κατά την τρέχουσα περίοδο.
  5. Στο τέλος της περιόδου παραλαβής συγγραμμάτων από τον Εύδοξο, θα γίνει εκ νέου ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ δηλώσεων μαθημάτων και συγγραμμάτων. Στην περίπτωση που οι φοιτητές παρέλαβαν σύγγραμμα σε μάθημα που δεν έχουν τελικά δηλώσει στο my-studies θα λάβουν το γνωστό μήνυμα λάθους από τον Εύδοξο και θα τους ζητηθεί να το επιστρέψουν.

ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΝΕΟΤΕΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ